ФотогалереяБиографияДепутатские обращения,
политические заявления
Законопроекты,
выступления
ЗаконыПрямое общение
с Леонидом Черновецким
Выборы - 2006
Путь по сайту :  Головна » Лидер » Законопроекты, выступления

ПРОЕКТ ЗАКОНА
Проект, внесений народним депутатом України
Л.М.Черновецьким (в\о 212)
Реєстраційний № 3369 від 11.04.03


ЗАКОН УКРАЇНИ
„Про внесення змін до статті 66 Закону України „Про виконавче провадження”
 
Верховна Рада України п о с т а н о в л я є :
1. Частину першу статті 66 Закону України „Про виконавче провадження” (Відомості Верховної Ради (ВВР), 1999, № 24, ст.207. Із змінами, внесеними згідно із Законами № 783-XIV (783-14) від 30.06.99, ВВР, 1999, N 34, ст.274; № 2241-III (2241-14) від 18.01.2001, ВВР, 2001, № 11, ст.54; № 2618-III (2618-14) від 11.07.2001, ВВР, 2001, № 44, ст.226; № 2893-III (2893-14) від 13.12.2001, ВВР, 2002, № 14, ст.96; N 3057-III (3057-14) від 07.02.2002, ВВР, 2002, № 30, ст.202; № 327-IV (327-15) від 28.11.2002, ВВР, 2003, № 5, ст.46; № 542-IV (542-15) від 20.02.2003) викласти у такій редакції:
„Спеціалізована організація проводить прилюдні торги за заявкою державного виконавця, в якій зазначається початкова вартість майна, яке виставляється на торги, визначена експертною оцінкою”.
2. Цей Закон набуває чинності від дня його опублікування. 

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України „Про внесення змін до статті 66 Закону України „Про виконавче провадження”
 

1. Обгрунтування необхідності прийняття Закону
28 листопада 2002 року Верховною Радою України було внесено зміни до Закону України "Про виконавче провадження". Внесені зміни не заповнили прогалини у законодавстві, не узгоджуються з нормами інших законодавчих актів, порушують права сторін – учасників процесу виконавчого провадження. 
Відповідно внесеним змінам, стаття 66 "Підготовка і проведення публічних торгів по реалізації нерухомого майна" викладена в такій редакції: 
"Спеціалізована організація проводить публічні торги за заявкою державного виконавця, у якій зазначається початкова вартість майна, що виставляється на торги, що складає вісімдесят відсотків його оцінної вартості." 
Зазначена норма істотно порушує права і законні інтереси як кредитора, так і боржника. Адже в рішенні суду (а також у виконавчих документах) може бути зазначено індивідуально позначене майно (наприклад, заставне майно). А отже, якщо на таке майно буде звернено стягнення і воно буде виставлено на публічні торги, то при нині діючій редакції Закону ціна реалізації автоматично зменшується на 20 відсотків. При цьому сума заборгованості може бути не погашена повністю.
Оцінку майна проводять експертні установи або професійні приватні експерти. Вони несуть відповідальність за експертну оцінку і користуються встановленими методиками оцінки нерухомого майна, що відповідає його реальній ринковій вартості. Проведення оцінки майна – одна з найважчих процесуальних дій, оскільки від її результатів залежить, з одного боку, реальність виконання вимог позивача, а з іншого боку – запобігання порушенню майнових прав боржника. 
Відповідно до Методики оцінки вартості майна під час приватизації, затвердженої Кабінетом Міністрів України 22.07.1998, "оцінна вартість майна - достовірна ціна, за яку майно може бути продано на ринку в дату оцінки, з урахуванням інвестиційних умов і способу продажу". Виходячи з положень ст. 61 Закону України "Про виконавче провадження", початкова ціна майна повинна відповідати тій, котра вказувалася при його описі або встановлена експертом. При цьому необхідно враховувати ту обставину, що зазначена норма в основному діє стосовно юридичних осіб.
Підстави, за яких початкова вартість майна складає 80 відсотків оцінної вартості такого майна, відсутні.
Крім того, відповідно до п. 4.8 Тимчасового положення про порядок проведення публічних торгів по реалізації нерухомого майна, якщо майно не реалізовано на перших торгах, то на повторних торгах вартість майна знижується не більш, ніж на 30 %. У такому випадку ціна реалізації майна може скласти до 50% від його реальної ринкової (оцінної) вартості, що зробить проблематичним погашення заборгованості за рахунок заставного майна, майна підприємств-банкрутів, негативно вплине на кредитування (розмір кредитів зменшиться, тому що майно може бути реалізовано за набагато меншу суму) і призведе до різного роду зловживань з боку експерта-оцінювача, посадових осіб виконавчої служби, організації, що проводить торги. 
Відповідно ст. 55 Закону, державний виконавець зобов'язаний забезпечити умови для реалізації майна боржника, що не зачіпають його законних інтересів. Таким чином, головною метою виконавчого виробництва є найбільш повне задоволення законних вимог кредитора при одночасному запобіганні надмірної шкоди боржникові. Ефективність операцій з нерухомістю в основному залежить від знання кон`юнктури ринку, його поточних особливостей і практичних навичок проведення таких операцій. Усіма цими якостями володіє професійний експерт-оцінювач і узаконене зменшення оцінної вартості на 20%, вочевидь, суперечить самій суті експертної оцінки.
Зазначені зміни закріплюють на законодавчому рівні (в угоду, мабуть, своєкорисливим інтересам певних груп) можливість придбання майна за ціною, нижчою за ринкову, що негативно позначиться на економічному становищі як боржника, так і кредитора, а також на економічній ситуації країни в цілому. 
У зв'язку з вищевикладеними обставинами, частину першу статті 66 Закону потрібно викласти у такій редакції:
"Спеціалізована організація проводить публічні торги за заявкою державного виконавця, в якій зазначається початкова вартість майна, яке виставляється на торги, відповідно до експертної оцінки". 
Залишити цю норму в нині діючому варіанті – і далі шкодити економіці України. 
2. Мета та завдання запропонованого проекту Закону
Метою законопроекту є приведення однієї з норм законодавства у відповідність до інтересів економіки. 
3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону
За своєю структурою законопроект є законодавчою ініціативою щодо викладення конкретної норми Закону України „Про виконавче провадження” у новій редакції.
4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання
Зазначені правовідносини врегульовані Законом України „Про виконавче провадження”.
5. Фінансово-економічне обгрунтування
Прийняття запропонованого Закону не викличе ніяких видатків з Державного бюджету України. 
6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону
Прийняття Закону матиме лише позитивні наслідки, тому що цивілізована і справедлива норма права завжди сприяє розвитку економіки.

Народний депутат 
України                                                                      Л.М. Черновецький 


ПОРІВНЯЛЬНА ТАБЛИЦЯ
до проекту Закону “Про внесення змін до статті 66 Закону України „Про виконавче провадження”

    Чинна редакція
    Зміни, які пропонуються
    Нова редакція
    Стаття 66. Підготовка та проведення прилюдних торгів по реалізації нерухомого майна
    (частина перша статті)
    Спеціалізована організація проводить прилюдні торги за заявкою державного виконавця, в якій зазначається початкова вартість майна, що виставляється на торги, яка становить вісімдесят відсотків його оціночної вартості.
    Частину першу статті 66 Закону викласти у новій редакції
    Стаття 66. Підготовка та проведення прилюдних торгів по реалізації нерухомого майна
    (частина перша статті)
    Спеціалізована організація проводить прилюдні торги за заявкою державного виконавця, в якій зазначається початкова вартість майна, яке виставляється на торги, визначена експертною оцінкою.
Народний депутат 
України Л.М.Черновецький 


НАРОДНИЙ ДЕПУТАТ УКРАЇНИ

вих. № _________
від “__” ________ 2003 р.

Верховна Рада України

ПОДАННЯ
про проект Закону України

У порядку законодавчої ініціативи відповідно до ст. 93 Конституції України подаю на розгляд Верховної Ради України проект Закону України „Про внесення змін до статті 66 Закону України „Про виконавче провадження”.
Необхідність прийняття зазначеного Закону викладена мною в пояснювальній записці.
У пленарному засіданні доповідь щодо законопроекту буде зроблена мною.
Додаток: проект Закону, порівняльна таблиця, пояснювальна записка, список авторського колективу, тексти документів в електронному вигляді.

Народний депутат України                                                       Л.М. Черновецький
вик. О.Косенко: 2011743


СПИСОК
авторського колективу проекту Закону України „Про внесення змін до статті 66 Закону України „Про виконавче провадження”

1. Черновецький Леонід Михайлович - народний депутат України, заслужений юрист України.
2. Косенко Олег Абрамович - юрист-правознавець, помічник-консультант народного депутата України.

Народний депутат
України Л.М.Черновецький


Проект, внесений народним депутатом України
Л.М.Черновецьким (в\о 212)
Реєстраційний № 3369, на заміну раніше поданого

ЗАКОН УКРАЇНИ
„Про внесення змін до статті 66 Закону України „Про виконавче провадження”

Верховна Рада України п о с т а н о в л я є :

1. Частину першу статті 66 Закону України „Про виконавче провадження” (Відомості Верховної Ради (ВВР), 1999, № 24, ст.207. Із змінами, внесеними згідно із Законами № 783-XIV (783-14) від 30.06.99, ВВР, 1999, N 34, ст.274; № 2241-III (2241-14) від 18.01.2001, ВВР, 2001, № 11, ст.54; № 2618-III (2618-14) від 11.07.2001, ВВР, 2001, № 44, ст.226; № 2893-III (2893-14) від 13.12.2001, ВВР, 2002, № 14, ст.96; N 3057-III (3057-14) від 07.02.2002, ВВР, 2002, № 30, ст.202; № 327-IV (327-15) від 28.11.2002, ВВР, 2003, № 5, ст.46; № 542-IV (542-15) від 20.02.2003) викласти у такій редакції:

„Спеціалізована організація проводить прилюдні торги за заявкою державного виконавця, в якій зазначається початкова ціна майна, що виставляється на торги, яка дорівнює його оціночної вартості”.

2. Доповнити частину першу статті 66 Закону України „Про виконавче провадження” другим реченням такого змісту:

„У разі, якщо нерухомість за вказаною ціною не буде реалізована на перших торгах, то на повторних торгах початкова ціна, за якою вона реалізується, знижується не більш, ніж на 30 відсотків”.

3. Цей Закон набуває чинності від дня його опублікування.


    ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
    до проекту Закону України „Про внесення змін до статті 66 Закону України „Про виконавче провадження”
     

1. Обгрунтування необхідності прийняття Закону

28 листопада 2002 року Верховною Радою України було внесено зміни до Закону України "Про виконавче провадження". Внесені зміни не заповнили прогалини у законодавстві, не узгоджуються з нормами інших законодавчих актів, порушують права сторін – учасників процесу виконавчого провадження.
Відповідно внесеним змінам, стаття 66 "Підготовка і проведення публічних торгів по реалізації нерухомого майна" викладена в такій редакції:
"Спеціалізована організація проводить публічні торги за заявкою державного виконавця, у якій зазначається початкова вартість майна, що виставляється на торги, що складає вісімдесят відсотків його оцінної вартості."
Зазначена норма істотно порушує права і законні інтереси як кредитора, так і боржника. Адже в рішенні суду (а також у виконавчих документах) може бути зазначено індивідуально позначене майно (наприклад, заставне майно). А отже, якщо на таке майно буде звернено стягнення і воно буде виставлено на публічні торги, то при нині діючій редакції Закону ціна реалізації автоматично зменшується на 20 відсотків. При цьому сума заборгованості може бути не погашена повністю.
Оцінку майна проводять експертні установи або професійні приватні експерти. Вони несуть відповідальність за експертну оцінку і користуються встановленими методиками оцінки нерухомого майна, що відповідає його реальній ринковій вартості. Проведення оцінки майна – одна з найважчих процесуальних дій, оскільки від її результатів залежить, з одного боку, реальність виконання вимог позивача, а з іншого боку – запобігання порушенню майнових прав боржника.
Відповідно до Методики оцінки вартості майна під час приватизації, затвердженої Кабінетом Міністрів України 22.07.1998, "оцінна вартість майна - достовірна ціна, за яку майно може бути продано на ринку в дату оцінки, з урахуванням інвестиційних умов і способу продажу".
Виходячи з положень ст. 61 Закону України "Про виконавче провадження", початкова ціна майна повинна відповідати тій, котра вказувалася при його описі або встановлена експертом. При цьому необхідно враховувати ту обставину, що зазначена норма в основному діє стосовно юридичних осіб.
Підстави, за яких початкова вартість майна складає 80 відсотків оцінної вартості такого майна, відсутні.
Крім того, відповідно до п. 4.8 Тимчасового положення про порядок проведення публічних торгів по реалізації нерухомого майна, якщо майно не реалізовано на перших торгах, то на повторних торгах вартість майна знижується не більш, ніж на 30 %. У такому випадку ціна реалізації майна може скласти до 50% від його реальної ринкової (оцінної) вартості, що зробить проблематичним погашення заборгованості за рахунок заставного майна, майна підприємств-банкрутів, негативно вплине на кредитування (розмір кредитів зменшиться, тому що майно може бути реалізовано за набагато меншу суму) і призведе до різного роду зловживань з боку експерта-оцінювача, посадових осіб виконавчої служби, організації, що проводить торги.
Відповідно ст. 55 Закону, державний виконавець зобов'язаний забезпечити умови для реалізації майна боржника, що не зачіпають його законних інтересів. Таким чином, головною метою виконавчого виробництва є найбільш повне задоволення законних вимог кредитора при одночасному запобіганні надмірної шкоди боржникові. Ефективність операцій з нерухомістю в основному залежить від знання кон`юнктури ринку, його поточних особливостей і практичних навичок проведення таких операцій. Усіма цими якостями володіє професійний експерт-оцінювач і узаконене зменшення оцінної вартості на 20%, вочевидь, суперечить самій суті експертної оцінки.
Зазначені зміни закріплюють на законодавчому рівні (в угоду, мабуть, своєкорисливим інтересам певних груп) можливість придбання майна за ціною, нижчою за ринкову, що негативно позначиться на економічному становищі як боржника, так і кредитора, а також на економічній ситуації країни в цілому.
У зв'язку з вищевикладеними обставинами, частину першу статті 66 Закону потрібно викласти у такій редакції:
"Спеціалізована організація проводить публічні торги за заявкою державного виконавця, в якій зазначається початкова вартість майна, яке виставляється на торги, відповідно до експертної оцінки".
Залишити цю норму в нині діючому варіанті – і далі шкодити економіці України.
2. Мета та завдання запропонованого проекту Закону
Метою законопроекту є приведення однієї з норм законодавства у відповідність до інтересів економіки.
3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону
За своєю структурою законопроект є законодавчою ініціативою щодо викладення конкретної норми Закону України „Про виконавче провадження” у новій редакції.
4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання
Зазначені правовідносини врегульовані Законом України „Про виконавче провадження”.
5. Фінансово-економічне обгрунтування
Прийняття запропонованого Закону не викличе ніяких видатків з Державного бюджету України.
6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону
Прийняття Закону матиме лише позитивні наслідки, тому що цивілізована і справедлива норма права завжди сприяє розвитку економіки.


Народний депутат
України                                                                  Л.М. Черновецький 

НАРОДНИЙ ДЕПУТАТ УКРАЇНИ
 
вих. № 104
від 11.06.2003 р.
 
 
 
 
Верховна Рада України
 
ПОДАННЯ
про проект Закону України
У порядку законодавчої ініціативи відповідно до ст. 93 Конституції України подаю на розгляд Верховної Ради України доопрацьований з урахуванням висновку Головного науково-експертного управління Верховної Ради від 02.06.03 проект Закону України „Про внесення змін до статті 66 Закону України „Про виконавче провадження” (на заміну раніше поданого, реєстраційний № 3369).
У пленарному засіданні доповідь щодо законопроекту буде зроблена мною.
Додаток: проект Закону, порівняльна таблиця, тексти в електронному вигляді.

Народний депутат
України                                                               Л.М.Черновецький
вик. О.Косенко: 2011743

ПОРІВНЯЛЬНА ТАБЛИЦЯ
до проекту Закону “Про внесення змін до статті 66 Закону України „Про виконавче провадження”
 
Чинна редакція
Зміни, які пропонуються
Нова редакція
Стаття 66. Підготовка та проведення прилюдних торгів по реалізації нерухомого майна
(частина перша статті)
Спеціалізована організація проводить прилюдні торги за заявкою державного виконавця, в якій зазначається початкова вартість майна, що виставляється на торги, яка становить вісімдесят відсотків його оціночної вартості.
Частину першу статті 66 Закону викласти у новій редакції та доповнити її другим реченням
Стаття 66. Підготовка та проведення прилюдних торгів по реалізації нерухомого майна
(частина перша статті)
Спеціалізована організація проводить прилюдні торги за заявкою державного виконавця, в якій зазначається початкова ціна майна, що виставляється на торги, яка дорівнює його оціночної вартості. У разі, якщо нерухомість за вказаною ціною не буде реалізована на перших торгах, то на повторних торгах початкова ціна, за якою вона реалізується, знижується не більш, ніж на 30 відсотків.
 
 
 
Народний депутат України                                               Л.М. Черновецький
 

Rambler's Top100

Фотобанк | Контакты

Карта сайта