ФотогалереяБиографияДепутатские обращения,
политические заявления
Законопроекты,
выступления
ЗаконыПрямое общение
с Леонидом Черновецким
Выборы - 2006
Путь по сайту :  Головна » Лидер » Законопроекты, выступления

ПРОЕКТ ЗАКОНА
Реєстраційний № 2258 від 02.10.2002

Проект внесений народним депутатом України
Л.М.Черновецьким (в\о 212)


ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін та доповнень до Декрету Кабінету Міністрів України „Про систему валютного регулювання і валютного контролю" та Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг
"


Верховна Рада України  п о с т а н о в л я є:

  1. Підпункт „б" пункту 2 статті 6 Декрету Кабінету Міністрів України „Про систему валютного регулювання і валютного контролю" (Відомості Верховної Ради (ВВР), 1993, N 17, ст.184), (Із змінами, внесеними згідно із Законами N 3651-XII (3651-12) від 25.11.93, ВВР, 1993, N 49, ст. 462 N 3891-XII (3891-12) від 28.01.94, ВВР, 1994, N 20, ст. 115 N 139/95-ВР від 11.04.95, ВВР, 1995, N 16, ст. 113 N 280/97-ВР від 21.05.97, ВВР, 1997, N 24, ст.170 N 295/97-ВР від 03.06.97, ВВР, 1997, N 29, ст. 189 N 932-XIV (932-14) від 14.07.99, ВВР, 1999, N 37, ст. 334 N 2745-III (2745-14) від 04.10.2001, ВВР, 2002, N 7, ст. 50) викласти в такій редакції: „мають право від свого імені і за свій рахунок купувати іноземну валюту готівкою і в банківських металах у фізичних осіб - резидентів і нерезидентів, а також продавати її фізичним особам - резидентам та здійснювати для фізичних осіб - нерезидентів операції обміну готівкової іноземної валюти на банківські метали".
  2. У тексті Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (Відомості Верховної Ради (ВВР), 1995, N 28, ст.205) (Вводиться в дію Постановою ВР N 266/95-ВР від 06.07.95, ВВР, 1995, N 28, ст. 206) (В редакції Законів N 227/96-ВР від 06.06.96, ВВР, 1996, N 33, ст. 155 N 1776-III (1776-14) від 01.06.2000, ВВР, 2000, N 38, ст. 315) (Із змінами, внесеними згідно із Законами N 1927-III (1927-14) від 13.07.2000, ВВР, 2000, N 38, ст. 316 N 2156-III (2156-14) від 21.12.2000 - набуває чинності з 01.01.2001, ВВР, 2001, N 7, ст. 34 N 2746-III (2746-14) від 04.10.2001, ВВР, 2002, N 5, ст. 32) після слів „операції купівлі-продажу іноземної валюти" у відповідних відмінках додати слова „і банківських металів" у відповідних відмінках.
  3. Національному банку України протягом місяця внести до своїх чинних нормативно-правових актів, що регулюють порядок торгівлі  банківськими металами у пунктах обміну іноземних валют.
  4. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. 


ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України „Про внесення змін та доповнень до Декрету Кабінету Міністрів України „Про систему валютного регулювання і валютного контролю" та Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"

В даний час в Україні склалася дивна ситуація, коли з валюти виробляється золото або інші банківські метали. Це явно суперечить суті законодавства про дорогоцінні і банківські метали, суперечить здоровому глуздові.
У Законі України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, суспільного харчування і послуг" у всіх нормах, що стосуються операцій купівлі-продажу іноземної валюти, посилання банківські метали як об'єкт законодавчого врегулювання відсутнє зовсім. Так сталося тому, що Закон приймався у 1995 році, коли операції з банківськими металами в Україні не були легалізовані і легітимно не проводилися. Вони стали проводитися тоді, коли один з визначних українських банків "Правекс-Банк" виграв судовий процес, в результаті чого судовим рішенням була визнана такою, що  суперечить законодавству, відповідна інструкція Міністерства фінансів України.
Ломбардні операції (а практично зараз тільки цим шляхом банківські метали можна перетворити в національну або іноземну валюту) не є банківськими. Власне кажучи звертання до так званих "скупок" принижує громадянина, клієнта банку, тому що в підсумку він одержує відшкодування вартості злитка в сумі, яке помітно нижче реальної його вартості.
Ця обставина штовхає людину, що бажає обміняти злиток банківського металу у валюту, до бариги-тіньовика (подивіться "рекламу" таких шахраїв на будь-якому стовпі в столиці). Збільшується "чорний" оборот валют, збагачуються тіньовики, що не платять від своїх угод і доходів ні 1% у Пенсійний фонд, ні податки в скарбницю. Власник приносить злиток банківського металу, ламінований у неушкоджене заводське упакування. На очах власника злиток позбавляється упакування, піддається впливові хімічних реактивів, практично перетворюється в банальний шматок брухту дорогоцінного металу.
Сьогоднішній стан законодавства про обіг банківських металів серйозним чином стримує розвиток в Україні ринку в цій сфері. "Чорні" угоди з банківськими металами через біржу не проходять. Відчутно втрачає доходи державний бюджет, значно збіднюється валютний потенціал країни. Такий стан речей вигідний тільки тіньовим ділкам. Стан поліпшиться тільки в результаті прийняття пропонованого Закону України.
На закінчення треб зазначити, що будь-який банківський службовець з будь-якої цивілізованої країни не відразу зрозумів би, про що ж мова йде в даному законопроекті. На Заході ці питання вирішені в позаминулому сторіччі. І вирішені саме так, як пропонується в даному проекті Закону.
Проект Закону за своєю структурою досить простий. Пропонується внести зміни і доповнення в два законодавчі акти і доручити Національному банку України привести у відповідність законодавству свої нормативно-правові акти.
Будь-яких витрат з Державного бюджету України прийняття даного Закону не спричинить. Навпаки, введення зазначеної сфери обороту банківських металів у законодавчі рамки призведе до різкого звуження "чорного" ринку і додаткових надходжень у Державний бюджет і Пенсійний фонд України.

Народний депутат України
Л.Черновецький


Rambler's Top100

Фотобанк | Контакты

Карта сайта