ФотогалереяБиографияДепутатские обращения,
политические заявления
Законопроекты,
выступления
ЗаконыПрямое общение
с Леонидом Черновецким
Выборы - 2006
Путь по сайту :  Головна » Лидер » Законопроекты, выступления

ПРОЕКТ ЗАКОНА
Реєстраційний № 2312 від 16.10.2002

Проект вноситься народним депутатом України
Л.М.Черновецьким (в\о 212)

ЗАКОН УКРАЇНИ
"Про внесення змін і доповнень до статей 6 та 11 Закону України "Про податок на додану вартість"

Верховна Рада України п о с т а н о в л я є :

1. Підпункт 6.1.1 пункту 6.1 статті 6 Закону України "Про податок на додану вартість" (ВВР, 1997, № 21, ст. 156; № 37) викласти у такій редакції:
"6.1.1. Податок становить 0,01 відсотків бази оподаткування, визначеної статтею 4 цього Закону, та додається до ціни товарів (робіт, послуг).

2. Пункт 11.1 статті 11 доповнити частиною другою такого змісту:
"Розмір податку, встановлений підпунктом 6.1.1 пункту 6.1 статті 6 цього Закону не підлягає зміні протягом п`яти років".
Частину другу пункту 11.1 статті 11 вважати частиною третьою зазначеного пункту.


ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін і доповнень до статей  6 та 11 Закону України "Про податок на додану вартість"

10 жовтня цього року я повернувся зі Сполучених Штатів Америки, де зробив багато сімейних покупок. Я можу собі це дозволити тому, що є першим за часом „офіційним" мільйонером в Україні. Я хочу, щоб мої колеги у Верховній Раді України достовірно знали: у США, самій багатій країні світу, де самий знедолений жебрак чи „бомж", отримує від суспільства і держави допомогу, що за своїм розміром мінімум вдвічі перевищую заробітну плату Прем'єр-міністра п'ятдесятимільйонної європейської держави України, податок на додану вартість відсутній зовсім.
Так, свого часу, коли економіка Сполучених Штатів зіткнулася з перевиробництвом товарів, в країні був введений такий податок. Але коли ці обставини минули, від податку на додану вартість одразу і рішуче відмовилися.  
На жаль, загальновідомо, що основною причиною тяжкого еко-номічного стану України та її народу є непомірні податки, нестабільність податкового законодавства. Про „затоварювання" українського ринку взагалі не йдеться...
Безприпинна податкова „революція", конфіскаційний характер подат-кового законодавства тягнуть за собою щоденне банкрутство десятків підприємств. Розумніші йдуть „у тінь", ризикують своєю долею, коштами родин. Таким чином постійно скорочується число суб`єктів господарської діяльності, які здійснюють платежі до бюджету. І процес цей набирає катастрофічних масштабів.
Економіка України все глибше відходить у затінок, корупція та казнокрадство набирають силу, а зубожіння громадян стає подалі нестерпним.
Вихід з ситуації, що склалася, можливий тільки в застосуванні досвіду розвинутих країн. Цей досвід свідчить про швидкий економічний зріст при зниженні ставок податкообкладання. Сьогодні цілком очевидним є той факт, що рівень життя в країнах з ліберальним податкообкладанням у 2-3 рази вище, ніж в країнах, де ставки податку високі. Ця тенденція спостерігається навіть у Європі, в країнах з розвинутою економікою та однаковими стартовими умовами у розвитку виробництва. Наприклад, у Франції та Італії, де податок на добавлену вартість відповідає українському, рівень життя більше ніж в два рази(!), нижче, ніж у Швейцарії та США, де ПДВ практично відсутній.
Можна привести ще цілий ряд характерних прикладів із світової практики, які загальновідомі та переконують у правильності запропонованого висновку.
На наш погляд, оригінальність (достойність) та основна ідея, запропонованого законопроекту полягає в тому, що він не змінює Закон про ПДВ в цілому і не подовжує податкову „революцію". Мова йде про просте зменшення до 0,01 відсотків з двадцяти головного - грабіжницького податку - податку на добавлену вартість.
Як це вплине на наповнення бюджету? На першому етапі - до 8 місяців - негативно. До бюджету будуть надходити у декілька разів менше коштів від головного його джерела - ПДВ. Однак, пропорційно зростуть надходження від другого за розміром джерела - податку на прибуток. І все ж таки збитки бюджету спочатку будуть величезні! Але вже на другому етапі - з 9-го по 24-й місяці почнеться бурхливий економічний зріст.
Якщо вірити статистиці, до 80 відсотків українських підприємств повністю або майже не сплачують податки, рятуючись від розорення. Отже, не менш половини з них увійдуть до лона законослухняності вже у перші 6-8 місяців дії нових умов податкообкладання. Тому приблизно у два рази збільшаться надходження ПДВ, в 3-4 рази збільшаться надходження до державного бюджету від податку на прибуток та інших податків і зборів. Вже через рік ситуація суттєво зміниться: різко зросте інвестиційна активність суб`єктів господарської діяльності, відкриються нові підприємства, запрацюють заводи, фабрики тощо.
З вісімдесятивідсоткового тіньового обігу у затінку залишаться не більш 10%, тобто трохи більше, ніж в країнах з усталеною економікою.
На жаль, не можна навіть приблизно оцінити втрати та прибутки бюджету в перший період дії запропонованого закону. Будь-які намагання зробити це - профанація, псевдоекономічне шарлатанство.
Однак, необхідність в прийнятті такого закону очевидна, тому що ніякими іншими методами, крім пониження податкового гніту, підняти економіку України неможливо. Про це свідчить десятирічна практика.
Одночасно з цим законом необхідно буде прийняти цілий ряд законів, які скоротять видатки бюджету, започаткують жорсткий контроль з боку Верховної Ради України за витрачанням бюджетних коштів виконавчою владою. Нарешті, треба буде прийняти Податковий кодекс - кодекс „з людським обличчям".
Супутними цьому законопроекту, наприклад, могли б бути проекти законів про:

  1. заборону закупівлі Урядом та підлеглими йому органами виконавчої влади висококоштовних імпортних транспорту, меблів, побутової техніки;
  2. обов`язковий тендер на придбання та одержання будь-яких товарів або послуг;
  3. заборону створення бюджетними органами або державними організаціями банків, страхових та інших фінансових компаній;
  4. заборону видачі Урядом гарантій юридичним особам всіх форм власності тощо.

Подібні заходи значно полегшать введення в дію запропонованого за-кону, тому що значно скоротять видатки бюджету у перший - самий болісний період, коли прибутки бюджету тимчасово знизяться. Однак, ці заходи ніяк не повинні пов`язуватися з нашим рішенням про якнайбистріше введення запропонованого законопроекту, тому що зволікання в цьому питанні, як кажуть, смерті подібно.
Пропонується також пункт 11.1 Закону України „Про податок на до-дану вартість" доповнити частиною другою такого змісту: „Розмір податку, встановлений підпунктом 6.11 статті 6 цього Закону, не підлягає зміні протягом п`яти років". Саме стабільність законодавства у такій делікатній сфері, як оподаткування, буде мати рішуче значення, тому що дасть виробнику впевненість та можливість безперешкодно розвивати виробництво.
Я подавав Верховній Раді України минулих скликань законопроекти аналогічного змісту (вони не були розглянуті). Ці законопроекти були розглянуті Науково-експертним управліннямм Верховної Ради України (наприклад, висновок від 16.09.97 № 686\16). Цитуємо: „Законодавча пропозиція, подана народним депутатом Л.Черновецьким, заслуговує на увагу, оскільки саме суттєве зменшення податкового тиску залишається одним з важелів виходу економіки із кризи, подолання її тіньового секто-ру, а значить і поповнення державного бюджету". В той же час Науково-експертне управління запропонувало також зробити до законопроекту необхідні розрахунки. Ми в змозі зробити такі розрахунки, але чітко усвідомлюємо, що жоден варіант таких розрахунків не буде стовідсотково достовірним. Тут потрібен мужній крок, який принесе тільки перемогу.
З усією відповідальністю можу стверджувати - в разі прийняття запро-понованого законопроекту ця подія за своїми реальними наслідками в історії країни стане не менш епохальною подією, ніж прийняття Консти-туції України. Вперше держава продекларує припинення стану війни відносно виробника, а виробник в умовах миру з державою почне нарешті працювати та сплачувати економічно виправдані податки.

Народний депутат України
Л.Черновецький


Rambler's Top100

Фотобанк | Контакты

Карта сайта